فرو ریختن اعتماد به نفس

شاید شما هم افرادی را دور و بر خود دیده اید که در کار خود بسیار موفق اند، به پیشرفت های مالی و شغلی می رسند، موفقیت هایشان، حسرتِ دیگران می شود، اما در اوج موفقیت، به یکباره، شکستی ناگهانی، تمام اعتماد به نفس آنها را از بین می برد و آنها را به زیرِ صفر می کشد. علت این رویداد، به نقش عزت نفس برمی گردد.

.

نقش عزت نفس در کسب و کار

من یک فرد بازاری را می شناسم که برای خود، اعتبار و رفت و آمدی داشت، واردات و صادرات می کرد، پول زیادی در دست و بالش داشت، در کسب و کار، کوهی از اعتماد به نفس بود، اما ویژگی های شخصیتی او، به زمینش زد و دیگر بلند نشد.من کارخانه داری را می شناسم که بهترین زندگی و امکانات را داشت، اما به یکباره، همه را از دست داد.

داستان او از این قرار بود که بعد از رخ دادن مشکلات اقتصادی در کارخانه، برای برون رفت از وضعیتِ وخیمِ موجود و نجات خود و کارخانه اش، به یک شخصِ صاحب نفوذ که ظاهری مذهبی نیز داشت، متوسل شد. (اتکا به بیرون از خود)

آن شخصِ مذهبی نما، ادعا کرده بود که اگر فلان مبلغ را به من پرداخت کنی، به شرافتم قسم می خورم کاری کنم که کارخانه ات از ورشکستگی نجات پیدا کند.

او پول قابل توجهی گرفت و رفت و دیگر پیدایش نشد. کارخانه دار بیچاره، بعد از آن، سرعت سقوطش بیشتر شد و اینبار، با سر به زمین خورد و به ورشکستگی کامل رسید.

چه اتفاقی برای اعتماد به نفس او افتاد؟ اگر یک سالِ پیش، او را می دیدید، کوهی از موفقیت و اعتماد به نفس، در مقابلِ شما نمایان می شد. اما به یکباره، همه را از دست داد!

در واقع، آن اعتماد به نفس، روی پایه ای سست، بنا شده بود که استقامت نداشت. مانند ساختمان بلندی که فونداسیون ضعیفی دارد و هر چه بالاتر می رود، آسیب پذیرتر می شود. نام این پایه و فونداسیون در وجود آدمی، عزت نفس است.

.

.

معنای عزت نفس

عزت نفس، همان شخصیت و منش درونی ست، همان مجموعه باورهایی ست که درباره ی خود و دیگران داریم. اگر عزت نفس، ضعیف باشد، هیچ موفقیتی پایدار نیست. اگر شخصیت انسان، از غنای کافی برخوردار نباشد، ظرفیت دریافت موهبت ها را ندارد و نعمت ها را پس می زند.

.

نقش عزت نفس

تمام مهارت ها، روی سنگ بنای عزت نفس استوار است. تمام پیشرفت ها، از رشد عزت نفس، آغاز می شود. در واقع اینطور می توان گفت که گنجایش ما برای دریافت نعمت های مادی و معنوی، وابسته به ظرفیت درونی ما یا همان عزت نفس ماست.

بسیاری از افرادی که برنده ی جایزه های بزرگ (مانند لاتاری) شده اند، به سرعت تمام دارایی خود را از دست داده و حتی از قبل نیز، فقیرتر شده اند. این نشان می دهد که هر سطحی از زندگی، نیاز به یک بستر رشد دارد که اگر نباشد، تمام رشته ها را پنبه می کند. این شالوده، شخصیت یا عزت نفس نامیده می شود.

در واقع یک انسان، هر چقدر هم در بیرون، دارای دستاوردهای متنوع باشد، اگر روی یک اساس محکم و قابل اتکا، بنا نشده باشد، هر لحظه قابل نابودی ست.

.

یک پیشنهاد عالی

پیشنهاد می کنم وارد دوره ی رایگان “عزت نفس” شوید. در این آموزش مقدماتی، نشانه های روشنی از وجود یا عدم وجود عزت نفس را در رفتارهای خود بررسی خواهیم کرد و سنگ بنای مهمترین رکن عزت نفس، یعنی احساس ارزشمندی را خواهیم گذاشت.

اگر این دوره ی مقدماتی برای شما مؤثر بود، حتماً وارد دوره ی جامع “معماری عزت نفس” شوید تا به نتایج بزرگ برسید. برای ورود به دوره ی رایگان، لطفاً روی لینک زیر بزنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *