قانون کارما، عمل و عکس العمل، جزا

بر اساس قانون کارما یا قانون “عمل و عکس العمل” یا قانون جزا، هر چه به جهان ارائه کنیم، همان را دریافت خواهیم کرد.

.

عمل و عکس العمل

تقریباً همه ی ما با قانون سوم نیوتون آشنایی داریم. نیوتون قرنها پیش بصورت فیزیکی ثابت کرد که هر عملی عکس العملی دارد مساوی با آن و در خلاف جهت آن.

او می گوید اگر دستتان را روی دیوار بگذارید و فشار دهید، دیوار نیز همین نیرو را به شما وارد می کند اما در خلاف جهتی که شما وارد کرده اید.

قوانین فیزیک، چراغی ست که ما را بهتر با متافیزیک آشنا می کند. در واقع به نظر می رسد قوانین فیزیک در جهان متافیزیک نیز برقرار است و کار می کند.

نمونه ی بارز این قوانین، قانون اول نیوتون، یعنی قانون جاذبه است. درباره ی قانون جاذبه در متافیزیک می توانید در این مقاله، مطالبی را بخوانید.

.

اگر قانون سوم نیوتن را در متافیزیک در نظر بگیریم، در خواهیم یافت که هر عملی که از ما سر می زند، بازگشتی متناسب با آن به سوی خود ما دارد.

اگر فردی به دیگری کمک کند، این کمک، از جای دیگر، مشابه با همان عمل، به سوی فرد برگشت داده می شود.

اگر فردی دیگری را اذیت کند، این آزار از جای دیگر، مشابه با همان عمل، به سوی فرد برگشت داده می شود.

یا شاید تعبیر این قانون به این صورت جالب باشد که اگر کسی در خیابان آشغال بریزد، آلودگی به زندگی خودش بازگشت داده می شود.

این نتیجه ی دیدن از زاویه ی قانون سوم نیوتن است، اگر چه خیلی خوشایند به نظر نرسد.

.

جزا

اگر از نگاه دینی به موضوع بنگریم، مسئله کمی جدی تر می شود. آیات قران و احادیث دینی بسیار تأکید می کنند که هر کاری کنید نتیجه ی اعمال خود را در این دنیا و یا در سرای آخرت خواهید دید و اساساً هر کس نتیجه ی عمل خویش را می بیند.

در قرآن می خوانیم: هر کس به اندازه ی ذره ای، کار نیک و یا بد کرده باشد، آنرا می بیند.

شروع یک زندگی تازه (روی تصویر بالا کلیک کنید)

.

کارما

افرادی که باور چندانی به موضوعات دینی ندارند، می گویند در جهان قانون کارما استوار است. هر کاری انجام دهی، روزی آن عمل به سوی خودت بازمی گردد.

اگر بدی کنی، بدی می بینی و اگر از خود نیکی نشان دهی، رفتاری نیکو خواهی دید.

این موضوع نشان دهنده ی حقیقتی در جهان است که هر دین و آیین و مسلکی، به شکلی متفاوت به آن اشاره کرده و آنرا تأیید می نماید.

حقیقتی که می گوید قانونی در جهان حاکم است که اعمال و رفتار تو را به سوی خودت بازمیگرداند و هر کس هر آنچه به جهان تحویل می دهد، دریافت می کند.

.

هشدار

شاید درک این قانون، پاسخ بسیاری از سؤالات ما راجع به احوال زندگی مان باشد و البته هشداری ست نسبت به اینکه مواظب اعمال و رفتارمان باشیم که بزودی معادل و مشابه آن، به زندگی ما وارد می شود.

امیر احمدی

برای آگاهی از قوانین زندگی و جهان، روی تصویر بالا کلیک نمایید (این شروع یک زندگی تازه ست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *