جذاب کردن کلاس برای دانش آموزان

سلام به شما معلمان عزیز و ارزشمندی که هدفتان رشد و پیشرفت بچه هاست و تمام سعی و آرزویتان اینست که آنچه آموزش می دهید در زندگی بچه ها مؤثر و برای آینده ی آنها، مفید باشد و به همین خاطر، می دانید که بایستی برای جذاب کردن کلاس خود نیز مطالبی فرا بگیرید.

.

مشکلات معمول بچه ها

مطمئناً متوجه مشکلات و مسائلی شده اید که در رفتار بچه ها وجود دارد و شاید این موضوعات، شما را به این فکر انداخته که راه حلی برای بهبود رفتار بچه ها پیدا کنید تا مشکلات آنها کاهش پیدا کند.

خیلی از بچه ها از نظر فن بیان و شیوه ی صحبت کردن، یا از نظر اعتماد به نفس مثل ضعیف هستند و نیاز به کمک دارند. طبیعتاً فن بیان و اعتماد به نفسِ بچه ها، در نحوه ی ارتباط گیری آنها با اطرافیان شان (همکلاسی، پدر و مادر یا مسئولین مدرسه) بسیار تأثیرگذار است.

.

.

نیاز به فرادرس

همه ی ما که با دانش آموزان ارتباط داریم، چنین حسی داشته ایم که بچه ها، به یادگیری یک سری موضوعات خارج از درس، نیاز دارند. مباحثی که در کتاب های درسی نیست و به نحوه ی بیان، اعتماد به نفس و خودباوری آنها مربوط می شود. اگرچه این موضوعات، بسیار کاربردی و مورد نیاز است، اما جای آن در سیستم آموزش و پرورش، خالی ست.

خیلی از معلمان، با مطالعات و بررسی های علمی خود، به سطحی از آگاهی و دانش در این زمینه رسیده اند، اما اینکه چطور از آن استفاده کنند، برایشان جای سؤال است.

.

تنوع در کلاس

چه راهی وجود دارد؟ یکی از بهترین راه حلها اینست که خودِ معلمانِ عزیز، موضوعات مربوط به فن بیان و اعتماد به نفس را در کلاسِ خود و در خلال درس ها، آموزش دهند. این آموزش ها می تواند به شکل تفریح و بازی ارائه شود و گاهی نیز می تواند راه حلی برای مشکل پیش آمده بین دو نفر از دانش آموزان باشد.

مثلاً ممکن است بین دو نفر از دانش آموزان، بخاطر برداشتن بدون اجازه ی وسایل، درگیری یا نزاع بوجود آید. این درگیری و جر و بحث، معمولاً با وساطت معلم و یا توبیخ یک طرف فیصله می یابد، اما زنگ بعد یا روزی دیگر، به شکل دیگری خود را نشان می دهد. این اتفاقات می تواند بهانه ای برای آموزشِ “اجازه گرفتن از دیگران” یا “نه گفتن محترمانه” به بچه ها باشد تا هیچ وقت دیگر، موارد مشابه در کلاس رخ ندهد و اگر بوجود آمد، به راحتی کنترل شود.

این بخش از کلاس، در عین حالی که باعث ایجاد تنوع می شود، مهارت هایی را به بچه ها آموزش می دهد که همیشه همراه آنهاست و اثری ماندگار در ذهن آنها خواهد گذاشت تا شما را به یاد داشته باشند.

.

هدف ارزشمند

زمانی که چندین بار، مهارتی را آموزش می دهید و با بچه ها (بصورت دو به دو) تمرین می کنید، به احتمال بسیار زیاد، موارد مشابه حداقل در کلاس شما پیش نخواهد آمد. این روش، هم برای بچه ها و هم خانواده های آنها بسیار مفید است و از شما سپاسگزار خواهند شد که به دغدغه و مسائل فرزندشان می پردازید و برای آن، راه حل ارائه می دهید.

این هدف ارزشمند می تواند انگیزه ای برای یادگیری “مربیگری فن بیان و اعتماد به نفس کودکان” باشد. دوره ی تربیت مربی نیز برای همین منظور طراحی شده است. این دوره، برای معلمان ارزشمند و دلسوزی آماده شده است که دوست دارند کیفیت آموزش خود را بالا ببرند. معلمانی که دوست دارند در کلاس شان، تنوع و نشاط باشد و در عین حال، موضوعات مورد نیاز بچه ها را به آنها آموزش دهند تا دانش آموزانِ موفقی داشته باشند. برای اینکه بچه ها، صرفاً چند مطلب علمی یاد نگیرند، بلکه درس زندگی بیاموزند.

.

.

جذاب کردن کلاس

معلمان و مربیانِ علاقمند می توانند با یادگیری این آموزش و بازی های مربوط به آن، کلاس جذاب تری برگزار نمایند. هر کدام از مهارت ها، می تواند ظرف ۵ دقیقه تمرینِ بچه ها با هم و انجام بازی مرتبط با آن، هم باعث توانمندی دانش آموزان شود و هم به کلاسِ شما، جذابیت ببخشد.

این آموزش تحت عنوان “دوره تربیت مربی فن بیان کودکان” در حال حاضر با تسهیلات ویژه ای ارائه می شود تا افراد بیشتری از آن استفاده کنند. مباحث این دوره، شامل یک محتوای آماده و توضیحات مربوط به آن، انتقالِ تجربیات مدرس، نکات آموزشی به اولیا و پشتیبانی ۶ ماهه می باشد.

.

چهار ویژگی خاص این دوره را در  >> اینجا <<  ببینید

.

شما فرشته اید

خوشبختانه، بسیاری از معلمان و حتی مدیران مدارس از این دوره استقبال کرده اند و این آموزش، توانسته است به دست کودکانی برسد که هیچگونه دسترسی به ما نداشتند. هدف ما نیز همین است که تمام کودکان ایران بتوانند از این مهارت ها برخوردار شوند و آینده ی بهتری برای خود و کشورمان بسازند.

شما معلمان عزیز، فرشتگانی هستید که کمک می کنید تا این امر به تحقق برسد و بازوان توانمندِ این وظیفه ی ارزشمند هستید. امیدواریم در این مسیر موفق باشید و تأثیراتی روی دانش آموزان خود بگذارید که همیشه از آن استفاده کنند و در ذهنشان ثبت شود و همیشه سپاسگزار شما باشند. 

.

لطفاً توضیحات صوتی من را نیز بشنوید:

.

.
توضیحات دوره ی تربیت مربی فن بیان کودکان

لطفاً روی تصویر زیر بزنید و توضیحات این آموزش فوق العاده و کاربردی را ملاحظه کنید:

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *