عزت نفس و رفاقت

 

عزت نفس، یک احساس درونی ست نسبت به خود که میزان ارزشمندی و احترام به خود را در فرد نشان می دهد.

هر قدر یک انسان برای خود ارزش و احترام بیشتری قائل باشد و آنرا ابراز کند، از عزت نفس بالاتری برخوردار است.

عزت نفس، مانند سلامتی ست. همانطور که سلامتی زیاد برای ما خوب است و باعث زندگی بهتر می شود، عزت نفس بالاتر نیز باعث سلامت روان و آرامش بیشتر انسان می گردد.

.

 

خودآگاهی

بسیار مهم است که ما نسبت به رفتارها و عادتهایمان خودآگاهی داشته باشیم. این خودآگاهی باعث می شود تشخیص رفتارهای نادرست مان سریع تر و ساده تر باشد و بتوانیم آنها را اصلاح کنیم.

رفتارهای نادرستی که از ما سر می زند، غالباً از عزت نفس ما سرچشمه می گیرد و دانستن و درک کردن این رفتارها، می تواند ما را نسبت به عزت نفس مان آگاه تر کند.

یک خودآگاهی برای درک این موضوع، دوستان و رفقایمان هستند. کسانی که با آنها همنشین هستیم.  

 

رفاقت

انسان ذاتاً علاقمند است در جمع دیگر انسانها قرار گیرد و به اصطلاح یک موجود اجتماعی ست. ارتباط با انسانهای دیگر و دوستی با آنها، نتیجه ی طبیعی این ارتباط است.

ما با بعضی اشخاص، احساس نزدیکی بیشتری داریم و بالعکس، صحبت کردن با برخی دیگر ممکن است برایمان خوشایند نباشد.  

.

 

هم تراز

نکته ی بسیار مهمی که در روابط آدمها و نحوه ی شکل گیری آن وجود دارد، اینست که افرادی کنار هم قرار می گیرند و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند که از لحاظ عزت نفس در یک سطح و تراز باشند.

شما با کسانی رفیق می شوید و ارتباط نزدیک برقرار می کنید که اندازه ی عزت نفس شان، هم اندازه ی شماست. هر دو در یک سطح هستید. شما با کسانی احساس راحتی و امنیت می کنید که احساس خود ارزشی شان به اندازه ی احساس خود ارزشی شماست.

شما با کسانی احساس راحتی و امنیت می کنید که مثل شما برای خود احترام قائلند، مثل شما با خود و دیگران رفتار می کنند و احساس آرامش درونی شان، مانند شماست. البته ناگفته نماند که این موضوع به وضعیت مالی و اجتماعی شما و آن شخص مرتبط نیست.  

.

.

رفقای بهتر

اگر رفقایتان، افراد مناسبی نیستند، بخاطر اینست که عزت نفس شما در سطح پایینی قرار دارد. احترام به نفس شما در سطحی ست که می توانید با چنین اشخاصی ارتباط برقرار کنید و احساس راحتی نمایید.

اگر می بینید اطرافتان را دوستانی فرا گرفته اند که شخصیت پایین و بی ارزشی دارند، بخاطر اینست که شما چنین حالتی دارید. شما حس ارزشمندی تان را در وضعیت پایینی نگه داشته اید.

اگر افرادی که با شما معاشرت دارند، انسانهای مشکل دار و کج فهمی هستند، بخاطر اینست که متأسفانه میزان عزت نفس شان در حد و اندازه ی شماست و شما مانند دو آهنربا، یکدیگر را جذب کرده اید.

.

 

رهایی از رفقای بد

همین که احساس می کنید افراد مناسبی در اطراف تان نیستند و رفتارها و افکارشان، شما را اذیت می کند، نشان دهنده ی اینست که عزت نفستان کمی از آنها بالاتر رفته است. برای رهایی از آنها دو اقدام بایستی انجام دهید:

  1. کنار گذاشتن آگاهانه ی رفقای نامناسب
  2. کار کردن روی عزت نفس خود و بالا بردن آن

عزت نفست را بالاتر ببر تا با افراد ارزشمند ارتباط برقرار کنی.

عزت نفست را بالاتر ببر تا با انسانهای با فرهنگ دوستی کنی. با بالا رفتن عزت نفس تو، اطرافیانت نیز تغییر می کنند، شاید از لحاظ درونی تغییر کنند، یعنی عزت نفس آنها نیز به واسطه ی ارتباط با شما، بالاتر رود و شاید هم جای آنها را افراد بهتری بگیرند.

.

.

فراموش نکن که برای این تغییرات، نیازی نیست با کسی بجنگی. نیازی نیست به کسی فشار بیاوری یا به آنها گوشزد کنی که خود را اصلاح کنند.

همه چیز به طور طبیعی رخ می دهد. همه چیز با شیب آهسته و بدون گزندی به تو و آنها، عوض می شود و بدین صورت است که بعد از مدتی می بینی که وضعیت و شرایط زندگی ات بکلی تغییر کرده است.  

.

نمره ی عزت نفس

از شما می خواهم کمی تمرکز کنید و به عزت نفس تان یک نمره دهید. این نمره بین ۱ تا ۲۰ می تواند باشد.

لطفاً در قسمت دیدگاه همین صفحه، به عزت نفس خود نمره دهید و دلیل آن را نیز عنوان نمایید.

اگر تصمیم دارید روی عزت نفس خود کار کنید و نمره ی آنرا بالاتر ببرید، پیشنهاد می کنیم از طریق دکمه زیر، وارد توضیحات دوره پایه ای “سه گانه” شوید.  

.

.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *