بهبود بیان و تلفظ

افراد دوست دارند که بیان و تلفظ واضحی داشته باشند، ولی در عمل، جویده جویده و ناواضح حرف می زنند و این، از اعتبار کلامشان می کاهد.

.

بهبود تلفظ

واقعیت اینست که تلفظِ جویده جویده و ناواضح، بخاطر کارکرد نامناسب اندام تولید صدا در دهان ماست. این کارکرد، به شکل عادت درآمده است. مشکل بسیاری از افراد، مخصوصاً کودکان اینست که هنگام حرف زدن، دهانشان را بصورت کامل، باز و بسته نمی کنند و همین امر، باعث می شود تا کلامشان، جویده جویده و ناواضح باشد.

برای داشتن بیان مناسب و تلفظ دقیقِ کلمات، نیاز است تا با تمرینات مناسب،  روی عضلات زبان و دهان کار کنیم تا با کنترل بهتری، حروف و کلمات را ادا نموده و باعث بهبودی تلفظ شود.

.

برای آشنایی با “ابزارهای یک سخنرانی حرفه ای”​ >> اینجا کلیک کنید

.

.

بهبود تلفظ با شمارش تا ۱۲۰

یکی از بهترین تمریناتی که به اصلاح تلفظ ما کمک می کند، تمرین شمارش تا ۱۲۰ است. تمرین شمارش تا ۱۲۰، یکی از تمرینات ابداعی من است که از ترکیب تمریناتِ تقویت مغز و تمرینات مربوط به تقویت صدا و عضلات صورت و زبان، طراحی شده است.

.

.

نحوه ی انجام تمرین

برای انجام این تمرین، بایستی:

نکته ی اول: سر را صاف و گردن را بدون خمیدگی نگه دارید تا هوا به راحتی از حنجره خارج شده و کلمات، به راحتی ادا گردد.
.
نکته ی دوم: هنگام بیان هر عدد، دهان را بصورت کامل، باز و بسته نمایید. این باز و بسته شدن، بیش از حالت عادی و در واقع، به شکل اغراق آمیز صورت می گیرد.
.
نکته ی سوم: برای شمارش، عجله نکنید. بایستی سعی کنید با سرعت بیشتر بشمارید، ولی این سرعت، نباید تلفظ اعداد را به هم بریزد. بین اعداد، مکث کوچکی داشته باشید.
.
نکته ی چهارم: تمام حروف هر کلمه را کامل و دقیق تلفظ نمایید. به شکلی که هر کدام از حروف، شنیده شود.
.
نکته ی پنجم: صدای شما نه آرام و نه فریاد، بلکه کمی نزدیک به فریاد زدن است. مسلماً قبل از انجام این تمرین، بایستی صدای خود را گرم نمایید تا تارهای صوتی تان، آماده باشد.

.

دوره مقدماتی “فن بیان فرزندان” (از اینجا وارد شوید)

.

این تمرین بسیار مؤثر را به مدت ۲۱ روز و روزی ۳ مرتبه (با فاصله ی زمانی) انجام دهید. بعد از این مدت، شاهد تغییرات بسیار ملموسی در نحوه ی بیان و تلفظ تان خواهید بود و شمرده شمرده تر صحبت خواهید کرد.

.

برای شرکت در دوره مقدماتی غیرحضوری “فن بیان بزرگسال”، روی تصویر بزنید

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *