تحقیق مارشملو _ راز موفقیت

در سال ۱۹۷۰ میلادی، تحقیقی توسط دانشگاه استنفورد انجام گرفت که بعدها به تحقیق مارشملو شهرت یافت و راز موفقیت را در خود بیان می کرد.

در این تحقیق، تعدادی کودک ۴ تا ۶ ساله، بصورت جداگانه در یک اتاق قرار می گرفتند و در حالی که پشت میز نشسته بودند، مربی به آنها یک شیرینی به نام مارشملو می داد.

کودکان می توانستند شیرینی خود را در همان لحظه بخورند، اما مربی به آنها توضیح می داد که من بیرون می روم و چند دقیقه ی بعد برمی گردم. اگر شیرینی خود را نخورده باشی، یک شیرینی دیگر به تو جایزه خواهم داد.

برنامه این بود که مربی از اتاق خارج شود و حدود ۱۵ دقیقه ی بعد برگردد. در طول این مدت، بیشتر بچه ها طاقت نیاورده و شیرینی خود را نوش جان کردند. حتی بعضی از آنها، در همان لحظه ای که مربی در اتاق حضور داشت، شروع به خوردن شیرینی کردند!!

 

اما تقریباً یک سوم این کودکان، با سختی و زحمت، تصمیم گرفتند که صبر کنند تا مربی بازگردد، چون قرار بود یک شیرینی دیگر به عنوان جایزه دریافت کنند.

خوشبختانه این تحقیق، در همین جا به پایان نرسید. تیم تحقیق، بچه ها را تا سالها رصد کردند و چند دهه بعد، زمانی که به سن بزرگسالی رسیدند، سراغ آنها رفتند تا وضعیت زندگی آنها را بررسی کنند.

محققین، در کمال شگفتی متوجه شدند، همان کودکانی که توانسته بودند صبر کنند و جلوی خواهش درونی خود را بگیرند، انسان های موفق تری شده اند و این، همان راز موفقیت بود.

.

از شما می خواهم فیلم این تحقیق را ملاحظه نمایید:

.

در کتاب >>مدار سعارت<< و در توضیحات بخش روزه، از نگاه موفقیت، اشاره ای به این تحقیق کرده ام و یکی از اهداف روزه که باعث کامیابی و دستیابی به سعادت می شود را برشمردم که همان توانایی صبر کردن و صرفنظر کردن از لذت های لحظه ای ست.

.

دانلود رایگان ۵۵ صفحه از کتاب “مدار سعادت”

.

در لحظه باشم یا خیر؟

همیشه از طریق رسانه های مختلف شنیده ایم که “در لحظه زندگی کنید و غصه ی گذشته و فردا را نخورید”. این کاملاً درست است، اما به نظر می رسد با صبر کردن برای رسیدن به اهداف بزرگتر، در تناقض است.

در واقع آنچه که نیاز داریم بدانیم، تفاوت این دو مفهوم و انجام دادن ملزومات هر کدام است. این کاری ست که همه ی ما برای رسیدن به موفقیت بایستی انجام دهیم. بگذارید اینگونه بگویم: راز موفقیت در دانستن قدر و ارزش لحظه ی حال و بهترین استفاده از آن برای رسیدن به اهداف بزرگتر است.

گاهی هدف از لحظه ای که در آن هستم، لذت بردن است، همین و بس. وقتی در حال غذا خوردن هستم، وقتی با همسرم قدم می زنم، زمانی که با فرزندم بازی می کنم یا حرف می زنم، وقتی در حال کتاب خواندن یا تماشای منظره ی زیبایی هستم، بایستی از همین لحظه استفاده کنم و لذت ببرم. بایستی قدر این موهبت را بدانم و از گذشته و آینده کنده شوم، همین جا باشم و همین لحظه را دریابم.

.

.

اما ممکن است در این لحظه باشم تا از تعهدات آینده و تجربیات گذشته فرار کنم. شاید خود را مشغول چیزی کرده ام تا مرا از فکر کردن برای حل مشکلاتم دور کند. حتی ممکن است برای بدست آوردن لذت این لحظه، در حال فدا کردن راحتی و آسایش فردایم هستم.

تفاوتِ “در لحظه ی حال بودن” و “گذشتن از لذتِ حال برای اهداف” همین است و بدین لحاظ هر بار می تواند یکی از بین این دو، انتخاب شود و کاملاً درست و بجا باشد.

راز موفقیت در این است که در هر لحظه، بصورت خودکار، انتخاب درستی بین این دو حالت داشته باشیم و از لحظه ی حالِ خود استفاده نماییم، یا برای لذت بردن در لحظه، یا صبر کردن برای ساختن آینده. لازمه ی این انتخاب درست، داشتن عزت نفس بالاست. عزت نفسی که به شخص این امکان را م یدهد که با شناخت خود و احساس ارزشمندی و مسئولیت، قدم درست را بردارد و هر لحظه به سود برسد و جلو برود. هر انتخاب درست، بستگی به باورهای درونی ما دارد و ریشه ی تمام باورها، در عزت نفس ماست.

آرزو می کنم هر روز یک قدم، به عزت نفسِ رؤیایی تان نزدیک تر شوید تا مهم ترین راز موفقیت را دریابید.

 

اولین قدم برای ساختن عزت نفس را بدون ریسک بردار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *