چهار ذهنیت آدمها

از تجربه ی ۶ ساله ام در آموزشِ موفقیت، دریافته ام که باور و ذهنیت آدمها، به ۴ گونه است:

.

برای آشنایی بیشتر با من، روی تصویر بالا بزنید

.

.

۱- خودم میدونم و بلدم

گروه اول، مدام در حالِ تکرارِ اشتباهات گذشته اند. از کسی حرف شنوی ندارند، دنبال یادگیری نمی روند چون فکر می کنند هر چه لازم است، خودشان می دانند. این گروه، بصورت ناخودآگاه، دلیلِ ناکامی های خود را شرایطِ بیرونی و دیگران بیان می کنند و همواره در میان صحبت های خود، از موانع بیرونی حرف می زنند.

آنها برگزاری دوره های آموزشی را ترفندی برای خالی کردن جیب مردم می دانند و عجیب است که خودشان، کاری که منبع درآمد آنهاست را قبلاً از دیگران فرا گرفته اند. برخی از این گروه معتقدند که کار و مهارت را خودت باید با سعی و خطا یاد بگیری والا فایده ای ندارد. آنها بیشتر دنبال مدرک هستند تا دنبال مهارت. 

.

۲- من قربانی تقدیرم

گروه دوم باور دارند که قسمت و تقدیرِ آنها، از قبل مشخص شده و زندگی شان را خودشان رقم نمی زنند. آنها تصور می کنند که چه اقدام کنند و چه نه، یک اتفاق مشخص خواهد افتاد که قسمت بوده و به همین دلیل، بیشتر اهل دعا کردن هستند تا اقدام کردن. بلاهایی که بخاطر عدم آگاهی به سرشان می آید را “امتحان الهی” می دانند و در دنیا و آخرت، سختی می کشند.

 .

۳- درگیر مشکلاتم و نیاز به کمک دارم

گروه سوم، کجدار و مریز، زندگی و مشکلاتشان را جلو می برند و حل و فصل می کنند. قبول دارند چیزهایی هست که نمی دانند، ولی در یادگیری، جدی نیستند. آنها دنبالِ شیوه های رایگان و بدون هزینه برای پیشرفت اند. سراغ آموزش های رایگان می گردند. کتاب های رایگان، ویدئوهای رایگان در اینترنت و شبکه های مجازی، چیزی ست که پاسخ نیاز آنها را نمی دهد.

.

 .

۴- میخوام پیشرفت کنم و هزینه ش رو میدم

گروه چهارم،هر روز در حالِ مطالعه و یادگیری اند. برای بالا بردنِ آگاهی و مهارت های خود، از زمان، انرژی و پولشان هزینه می کنند. باورِ آنها اینست که لایقِ بهترین زندگی اند و با تلاشِ خود، این را نشان می دهند نه با ادعا. 

به این معنی که با توجه به ذهنیت خود، هر روز در حال اقدام تازه و تجربه ای جدید هستند تا به درک بهتر و پختگی برسند. آنها ترسی از فهمیدن اشتباهات گذشته شان ندارند.

اتفاقاً بقیه، آنها را خوش شانس می دانند. بقیه فکر می کنند شرایط زندگی آنها، بخاطر یک قرعه یا شانس بوده است و همانطور زندگی می کنند که خودشان مشغول آن هستند.

.

.

.

موضوع طرز فکر

نکته ای که می خواهم اضافه کنم، موضوعِ طرز فکرِ این ۴ گروه است. گروه ۱ و ۲، “طرز فکرِ ثابت” دارند و گروه  ۳ و ۴، “طرزِ فکرِ رشد”. پیشنهاد می کنم درباره ی موضوعِ اساسیِ “طرز فکر یا Mindset” ، که اساس این چهار ذهنیت است، فایل صوتی زیر را بشنوید که قسمتی از کارگاهِ فن بیان من است:

 

>> فایل صوتی “طرز فکر” (کلیک کنید) <<

 

خبر خوب اینکه طرز فکرِ شما که در حالِ مطالعه ی این مقاله هستید، “رشد” است، اما تجربه ی من می گوید که درصد بالایی از شما عزیزان، در گروه سوم قرار دارید. اگر صادقانه بخواهید نظر دهید، فکر می کنید جزو کدام گروهید؟ فکر کنید و زیر این مقاله، برای من بنویسید.

.

.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *