اثر مرکب

موفقیتهای بسیار بزرگ، همگی با قانون میتوز و اثر مرکب بوجود آمده اند. همانطور که در مقاله ی “روند تکامل در موفقیت” نیز آمد، سریع ترین سرعت رشد و تکامل، که طبیعت آنرا تأیید می کند، روندی مطابق با سرعت قانون میتوز است. اگر این مقاله را مطالعه نکرده اید، می توانید از اینجا بخوانید.

.

گفتیم بزرگترین عیبی که در این قانون می توان یافت، سرعت به ظاهر پایین آن، در مراحل اولیه است.

.

غیر قابل باور

همه ی ما می بینیم که افراد موفق، هر روز موفق تر می شوند و افراد ثروتمند، ثروتمند تر. میزان موفقیت آنها به قدری ست که میزان رشد و درآمد آنها در یک روز، خواست و هدف یک عمر ماست.

یعنی بعنوان مثال، درآمدی که آنها در یک روز بدست می آورند و رشدی که در این باره دارند، معادل ثروت درخواستی ما در کل زندگی ست. اما، چطور این مبالغ برای آنها عادی بوده و برای ما یک آرزوی بزرگ و دست نیافتنی به نظر می رسد؟ پاسخ در روند تکامل هر یک از ماست.

.

پیشرفت های کوچک

قانون میتوز با روند به ظاهر کندی شروع می شود. همه ی تغییرات در ابتدا کوچک و قابل دیده نشدن به نظر می رسد. یک سلول، پس از مدتها تکثیر شدن، همچنان ذره ی قابل توجهی نیست. با این وجود در حال گذراندن دوره ی تکامل خود است و نتیجه ی آن بزودی نمایان خواهد شد.

اگر پیشرفتهای ابتدایی شما بسیار کوچک است، نگران نشوید. شما در حال طی کردن روند رشد طبیعی خود هستید. رشد طبیعی شما اقتضا می کند که در مراحل اولیه صبور باشید و عجله نکنید. به دنبال پیشرفتهای ناگهانی و بسیار بزرگ نباشید.

.

.

پیشرفت های ناگهانی

شاید کسی بگوید، نه! اینطور نیست. من کسی را می شناسم که در عرض یک سال، رشد قابل ملاحظه ای کرد. کسی که تا قبل از آن، هیچ نبود، به چنان ثروت و شهرتی رسید که بقیه در یک عمر زندگی نمی رسند.

شاید حرف او درست به نظر برسد، اما قانون تکامل همچنان در جای خود ثابت و پابرجاست و قابل نقض نیست.

در واقع باید گفت که این رویداد، از دو حالت خارج نیست. یا این رشد ناگهانی، حبابی ست که بزودی خواهد ترکید، زیرا روند رشد را طی نکرده و فقط بزرگ شده است، و یا اینکه روند تکامل، بصورت بستر سازی و تشکیل ریشه ی رویداد بوده است.

منظور از رشد حبابی، رشدیست که ظاهراً رخ داده، اما فوق العاده غیر پایدار و آسیب پذیر است. یک مثال، مثال مطرح شده در این مقاله درباره ی دریافت مدرک کارشناسی از دانشگاه است. مثال دیگر، دزدی از بانک یا اختلاس و ثروتمند شدن یک شبه است. کافیست کسی او را لو بدهد و یا قضیه را رو کند که نشان می دهد این شرایط در هر لحظه قابل فروپاشی ست.

اما منظور از بستر سازی و ایجاد زیر ساخت، ایجاد زمینه برای رشد حداکثری و فراهم ساختن تمام لوازم برای رشد شتاب گونه است. شاید بهترین مثال برای این حالت، رشد درخت بامبو باشد.

.

درخت بامبو

شاید روند رشد درخت بامبو مثال خوبی برای تغییرات به ظاهر ناگهانی باشد. بامبو درختی ست که در مناطق استوایی آفریقا می روید و زمان رشد دانه ی آن در زیر خاک، تا رسیدن به درختی کامل، تقریباً ۵ سال است.

.

اما آیا در طی این مدت، رشد بامبو روندی ثابت و مشخص دارد؟ خیر، در واقع، از ابتدا تا نزدیک به ۵ سال، دانه ی بامبو هیچ رشدی در بیرون از خاک ندارد. در این مدت، هیچ درختی دیده نمی شود و تنها ریشه ای قوی و قابل اتکا در حال روییدن و بزرگ شدن است.

تنها در ۶ هفته ی پایانی، بامبو حدود ۳۰ متر می روید و تبدیل به درختی محکم و قطور می شود که شگفت انگیز است. ناگفته پیداست که اگر چنین ریشه ای نمی رویید، اینچنین رشدی نیز اتفاق نمی افتاد. در این رابطه می توانید این ویدئو را ببینید.

.

اثر مرکب

اثر مرکب، حاصل صدها و هزاران اتفاق کوچک و مداوم است که بدون وقفه و بصورت پی در پی رخ می دهد. در واقع همین تداوم و تکرار است که اثر را مرکب می کند و به آن قدرت می بخشد.

دو عنصر مهم و کلیدی در این فرآیند، تکرار و زمان است. به این صورت که یک اثر، در زمانی مداوم و نسبتاً طولانی تکرار شود.

.

.

هر روز کمی بهتر

آنچه که از این نوشتار می توان بصورت عملی در زندگی استفاده کرد، اینست که اگر هر روز در زمینه ای که فعالیت می کنیم یا برایمان مهم است، کمی بهتر شویم، می تواند در دراز مدت اثر مرکب را موجب شود. شرط آن اینست که برای بهتر شدن، خود را متعهد بدانیم و وارد عمل شویم.

اگر روابط مان با خانواده دچار مشکل است، فکر نکنیم که باید به یکباره همه ی مسائل بین ما حل شود و ما رفتار بسیار کنترل شده ای نشان دهیم که مو لای درزش نرود. خیر، این حالت اگر چه بسیار عالیست اما یک ایده آل دست نیافتنی بیشتر نیست.

بایستی خود را متعهد کنیم که بخشی از رفتارها و گفتارمان را بهبود دهیم. لازمه ی این کار و تداوم آن اینست که بپذیریم قرار نیست به یکباره همه چیز تغییر کند و اگر تعارضی پیش آمد، باعث نا امید ما شود. بلکه قبول کنیم همچنان برخی ناخواسته هایی رخ خواهد داد که به مرور زمان و تأثیر پذیری اثر مرکب، از بین خواهد رفت.

امیر احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *