روند تکامل در موفقیت

.کلمه ی موفقیت، واژه ی آشنایی برای ماست. همه ی ما تلاش می کنیم که در هر کاری موفق شویم. موفقیت یعنی اینکه قادر باشیم به هدف خود برسیم و به آنچه که بعنوان مقصد تعریف کرده ایم، دست یابیم.

همواره افرادی را می بینیم که به موفقیت های بزرگ رسیده اند

و شرح حال و زندگی آنها را در کتابها و مجلات می خوانیم.

به راستی، راه رسیدن به موفقیت، کدام است؟

.

تجربه های گذشته

بارها در زندگی مان پیش آمده  که به موفقیت هایی رسیده ایم. از زمان کودکی و نوجوانی گرفته تا احتمالاً مدتی پیش، در انجام کاری موفق بوده ایم و هر زمان به آن موفقیت و دستاوردهای آن فکر می کنیم، احساس اعتماد به نفس می نماییم و به خود می بالیم.

.

چقدر طول می کشد؟

اساساً رسیدن به موفقیت، بستگیِ مستقیم به هدفِ در نظر گرفته شده دارد. اگر هدف ما، یکی از مواردی باشد که قبلاً بارها به آن دست یافته ایم، احتمالاً اینبار نیز در مدت زمان کمتری به آن دست پیدا خواهیم کرد. اما اگر هدف جدید و بزرگی برای خود تعریف کرده باشیم، دیگر رسیدن به آن، زمان دقیق و مشخصی ندارد.

.

.

بعنوان مثال، اگر تصمیم بگیرید لباسی را برای خود خریداری کنید، احتمالاً یک برنامه ی از پیش اجرا شده ای در ذهنتان مرور می شود که به روشنی شما را به هدفتان هدایت می کند. اما اگر تجربه ی جدیدتری باشد، موضوع کمی متفاوت است.

مثلاً ممکن است تصمیم گرفته باشید در یکی از دوره های آموزشی شرکت کنید و مهارتی را در خود ایجاد نمایید.

این مهارت می تواند اعتماد به نفس باشد یا مدیریت زمان و یا هدف گذاری. مسلماً زمان دستیابی به هدف مورد نظر برای شما روشن نیست و در این باره بایستی وارد کار شوید و مراحل را بگذرانید.

.

روند تکامل

طبیعت به ما نشان داده است که هیچ چیز بصورت ناگهانی بوجود نمی آید. اگر درختی تنومند و محکم را مشاهده می کنید، مطمئنید که این درخت، روزی دانه ای نحیف و کم توان بوده است. اگر جوانی ورزیده و قوی را می بینید، یقین دارید که روزی طفلی ناتوان و حساس بوده است.

این روند تکامل است که دانه ی کم مقدار را به درختی تنومند تبدیل می کند و نوزاد ضعیف را به جوانی قدرتمند بدل می سازد.

ما می پذیریم که برای تبدیل شدن به یک متخصص، بایستی زمان زیادی را صرف مطالعه کنیم و از آموزش های اساتید مربوطه بهره ببریم و برایمان بدیهی ست که این روند، زمان بر است.

.

اما جالب است که برای موفقیت، به دنبال راههای سهل الوصول و کوتاه می گردیم.

.

یک مثال

شاید بتوان این مثال را برای روشن تر شدن موضوع مطرح کرد:

اگر حدود ۴ سال در دانشگاه در رشته ی مهندسی برق درس بخوانید و در این راه تلاش کنید، شما موفق به دریافت مدرک کارشناسی مهندسی برق خواهید شد و اطلاعات پایه ای مهمی در رابطه با این رشته بدست می آورید.

حالا تصور کنید که شخصی، حوصله و فرصت وقت گذاشتن برای این رشته را ندارد و از طرفی، به چنین مدرکی نیازمند است.

احتمال دارد او به شیوه ای غیر قانونی این مدرک را خریداری کند و به این ترتیب بدون صرف ۴ سال زمان و انرژی، به دریافت مدرک کارشناسی برق نائل شود.

خب، تا اینجا به نظر می رسد شرایط هر دو نفر، یکسان است. هر دو، مدرک کارشناسی رشته ی برق را دریافت کرده اند، با این تفاوت که شما، ۴ سال از عمر خود را برای دریافت آموزشهای لازم گذاشته اید و نفر دوم، به سرعت و بدون صرف زمان، به این هدف رسیده است.

.

 

.

اما به راستی، شرایط هر دو نفر یکسان است؟ خیر، تنها یک استعلام ساده از دانشگاه، برای باطل کردن مدرک نفر دوم کافیست. او هر لحظه این نگرانی را دارد که نکند غیر قانونی بودن مدرکش، لو برود و همه چیز خراب شود!

اما درباره ی شما موضوع کاملاً متفاوت است. چه کسی می تواند اطلاعات شما را درباره ی مهندسی برق منکر شود و یا مدرک تحصیلی شما را زیر سؤال ببرد؟

مطمئناً چنین کسی وجود ندارد و شما با خیال راحت می توانید از ثمره ی تلاش ۴ ساله تان بهره مند شوید.

در واقع شما مسیر تکامل را طی کرده اید و موفقیت شما قابل انکار نیست.

.

برای مشاهده توضیحات دوره تکامل ساز “کمال گرایی” روی آیکن زیر کلیک کنید:

 

قانون میتوز

قانون میتوز یکی از شگفتی های آفرینش است. با کمک این قانون، روند تکامل شکل گرفته و جسم ما بوجود آمده است.

نوزاد در رحم مادر، در ابتدا یک تک سلولی ست که شروع به میتوز می کند. یعنی یک سلول تبدیل می شود به دو سلول با همان مشخصات، سپس دو سلول، هر کدام به دو سلول دیگر تبدیل می شوند. حالا سلول ابتدایی به چهار سلول مشابه خود تبدیل شده است.

.

.

وقتی این روند ادامه پیدا می کند، تعداد سلولها بطور فزاینده ای گسترش می یابد. حجم عظیمی از سلولها با میتوز، بوجود می آیند و پیکره ی نوزاد را تشکیل می دهند.

این سریعترین روند تکاملی ست که طبیعت آنرا تأیید می کند و با آن موافق است. هر نوع روندی غیر از این، محکوم به شکست و نابودیست.

.

سرعت شگفت انگیز میتوز

شاید بگویید: این که سرعت شگفت آوری است. یک تک سلولی، ظرف ۹ ماه تبدیل به یک انسان می شود با میلیاردها سلول! این روند تکامل، سرعت بالایی دارد!

کاملاً درست است. اما این سرعت رشد بسیار بالا، پس از مدت زمان نسبتاً طولانی رخ می دهد. در واقع، اگر با قانون میتوز پیش برویم، موفقیتهای ما در ابتدا ذره ذره و کوچک است و پس از مدتی ادامه دادن و تلاش کردن، تبدیل به موفقیتهای بزرگ می شود.

در مورد نوزاد هم نباید از یاد ببریم که در مراحل ابتدایی، یک تک سلولی، تبدیل به دو، چهار، هشت و … سلول می شود که عدد بزرگی نیست. اما زمانی که این روند برای دفعات زیاد تکرار می شود، به رقمهای بزرگ منتهی می شود.

در واقع اینطور می توان عنوان کرد که رشد نوزاد، در ماههای پایانی، بسیار بیشتر از ماههای ابتدایی ست و قانون میتوز اثر واقعی و ملموس خود را در ماههای پایانی نشان می دهد.

.

عجله برای موفق شدن

تقریباً همه ی افراد، برای دستیابی به موفقیت عجله دارند.

طبیعی ست که دوست دارند سریعتر به درآمد بیشتر برسند، دوست دارند سریعتر به موقعیت اجتماعی مطلوب شان دست پیدا کنند، ولی این سرعت، با قانون جهان مقایر است.

زیرا موفقیت در هر کار، فقط در صورتی حاصل می شود که با قانون تکامل منطبق باشد.

هر گونه افراط و تفریط در حرکت، می تواند روند موفقیت را دچار ضربه ی بدی کند، به طوری که از رسیدن به شرایط مطلوب، باز بماند. تندروی و کندروی، هر دو باعث ناکامی خواهد شد.

امیر احمدی

برای مشاهده توضیحات دوره تکامل ساز “کمال گرایی” روی آیکن زیر کلیک کنید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *