چرا فن بیان لازمه؟

زمانی که می خواهید منظور و مفهومی را به شخص مقابل یا به مخاطبان خود انتقال دهید، بایستی از ابزارهایی که در اختیار دارید استفاده کنید تا آن افراد، به شکل مناسب و درست، منظورِ شما را درک کنند. نحوه ی استفاده از این مجموعه ابزارها، فن بیان نامیده می شود.

.

توضیحات صوتی من را در انتهای همین مقاله بشنوید

.

.

چه ابزارهایی در اختیار ماست؟

برای انتقالِ منظور به مخاطب، ابزارهای متنوعی در اختیار ماست. صدای ما، کلمات، لحن و زبان بدن ما، مجموعه ابزارهایی ست که می توانیم برای فن بیان بهتر به کار ببریم تا منظور و هدف مان را به مخاطب خود انتقال دهیم.

آدمها دچار سوءتفاهم می شوند بخاطر اینکه گوینده یا فرستنده ی پیام، مطلبِ مورد نظر خود را به شکل نامناسب انتقال می دهد. احتمالاً از کلماتی که مناسبِ آن منظور نیست، استفاده می کند، یا لحنی دارد که متناسب با آن حالت نیست، یا زبان بدن ناقصی دارد که درست عمل نمی کند و آدرسِ غلط می دهد.

.

.
بروزِ سوءتفاهم

همین از دست دادن اطلاعات در قالبِ کلمات، لحن و زبان بدن، باعث می شود که شنونده یا گیرنده ی پیام، مطلب را به خوبی درک نکند و موضوع دیگری را برداشت کند که باعث ایجاد سوءتفاهم شود و مشکلات متعددی را بین افراد بوجود آورد. همه ی مشکلات از آنجا ناشی می شود که گوینده نتوانسته منظورِ خود را به درستی به شنونده منتقل نماید.

.

نیازِ تمام افراد

ما به فن بیان نیازمندیم تا بتوانیم منظورِ خود را به شکل مناسب به مخاطب مان منتقل نماییم. اگر کارمندی هستید که قصد دارید گزارشی را به مدیرِ خود ارائه دهید، بایستی از کلمات، لحن و زبان بدنِ مناسب استفاده نمایید، در غیر اینصورت ممکن است مدیرِ شما، موضوع را به درستی درک نکند و احتمالاً نسبت به تواناییِ شما دچار تردید شود.

یک کارمند بایستی با همکارانِ خود نیز در ارتباط باشد. فن بیانِ قوی باعث ایجادِ ارتباط مناسب با همکاران و دوری از سوءتفاهمات می شود. اگر ارباب رجوع دارد، با فن بیانِ بهتر می تواند کمکِ شایان تری به او نماید، نارضایتی ها را بهتر مدیریت کند و عملکردِ بهتری از خود نشان دهد.

اگر معلمی هستید که با دانش آموزان در ارتباطید، لازم است در تدریسِ خود، از کلمات و لحن مناسب در کنار زبان بدن قوی استفاده کنید تا دانش آموزان بتوانند مطالب را به خوبی درک کنند. ضمن اینکه با بچه ها نیز ارتباط مناسبی برقرار نمایید.

.

.

اگر با همسرتان صحبت می کنید، باید بتوانید جملاتِ درستی را انتخاب کنید و لحنِ مناسبی داشته باشید تا بتوانید به شکل درست، حرف تان را انتقال دهید و همسرتان، برداشتِ دیگری نکند که منجر به جر و بحث شود. بسیاری از مشکلات زوجین که شاهدِ آن بوده ام، خیلی ساده و با بیانِ درست، می توانست حل شود، اما به دلیل اینکه هر یک از طرفین، بلد نبود منظورِ خود را به درستی بیان کند، به دعوا و اختلافِ بیشتر منجر شده است.

پدر و مادر در قبالِ فرزندِ خود بایستی فن بیانِ مناسب داشته باشند و بالعکس، اگر نوجوان یا جوانی هستید که می خواهید با والدین خود صحبت کنید تا در موضوعی شما را همراهی کنند یا متقاعد شوند، حتماً بایستی از فن بیان مناسب استفاده نمایید. اگر فروشنده هستید، بسیار مهم است که بتوانید ویژگی های محصولِ خود را برای مشتریِ احتمالی توضیح دهید و او را متقاعد کنید که از شما خرید نماید.

.

.

عمده ی ارتباطات ما

ما به فن بیان نیازمندیم، زیرا اکثر ارتباطاتِ ما بصورت کلامی ست. حتی اگر با فردِ مقابل در یک نقطه نباشیم، باز هم با او ارتباطِ گفتاری داریم و صحبت می کنیم. در واقع کلامِ ما، یکی از مهمترین راه های ارتباطیِ ما با سایر افراد است و به همین دلیل، به فن بیانِ حرفه ای نیازمندیم. فن بیان برای همه ی کسانی که زنده اند و با دیگران در ارتباطند، لازم و ضروری ست. چه بهتر که تکنیک های فن بیان و گفتار را نیز یاد بگیریم.

.

چطور آموزش ببینیم؟

کتابهای زیادی در رابطه با فن بیان نوشته شده است. هفتمین کتابم، یعنی کتاب “درخشش با فن بیان” را به همین منظور نوشته ام و اگر علاقمند باشید، نسخه ی الکترونیکی آن را با افتخار به شما هدیه می کنم. نسخه ی صوتی این کتاب نیز قابل تهیه است.

استفاده از کتابهای آموزشی، ساده ترین و ارزان ترین روش برای ارتقای مهارت فن بیان است که البته کافی نیست. برای اینکه بتوانیم تمریناتِ دقیق تر و مؤثرتری داشته باشیم، بهتر است از دوره های آموزشیِ غیرحضوری استفاده نماییم که نسبت به دوره های حضوری، هزینه ی کمتر و اثربخشیِ به مراتب بیشتری دارد (بخاطر وجود پیشتیبانیِ هر روزه).

.

آموزش مقدماتی >> فن بیان بزرگسال <<  (کلیک کنید)

 

.

توضیحات صوتی من را بشنوید:

.

.

اگر قصد دارید در برقراری ارتباط، فروش، ارتقای شغلی، پرزنت های دانشگاهی و اداری حرفه ای عمل کنید و به مهارت بالایی برسید، دوره ی حرفه ای ۲۸ روزه می تواند برای شما مؤثر باشد. پیشنهاد می کنم در هر شرایطی هستید، به سمت یادگیری بروید و با آگاهی و مهارت بالاتر، شرایطِ خود را ارتقا دهید تا به اهداف خود، نزدیک تر شوید.

.

برای آشنایی با دوره ی حرفه ای خصوصی ۲۸ روزه، روی تصویر زیر کلیک نمایید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *