آیا دیر نشده؟

“برای بدست آوردن اعتماد به نفس، دیر نشده؟ من دیگه الان ۴۰ سالمه، ۵۰ سالمه، دیر شده! دیگه گذشته از ما! من آدمی هستم که خیلی تحقیر شده م، خانواده، من رو خیلی سرکوب کرده، خیلی به من گفته ن: تو نمی تونی، تو کسی نیستی، تو آدم نمی شی! آیا با این شرایط من می تونم به اعتماد به نفس برسم؟”

اینها سؤالاتی ست که برخی دوستان پرسیده اند و من با قطعیت می گویم که اینها صرفاً یک باورند. باوری که در ذهن شما کاشته شده و مانع از حرکت شما می شود.

اساس اعتماد به نفس، خودباوری ست که بخش مهمی از عزت نفس است. به این ترتیب، ما بایستی در ابتدا به خودباوری برسیم تا مطمئن شویم که چه ظرفیت بزرگی داریم و هیچ وقت برای یادگیری، رشد و توانمندیِ ما دیر نیست. هیچ زمانی نمی رسد که من در سلامتی ذهنی باشم و نتوانم چیزی یاد بگیرم.

.

.

واقعیت اینست که ما با خودباوری و عزت نفس به دنیا آمده ایم. ما زمانی که پا به این دنیا گذاشتیم، پر از خودباوری بودیم. ما دنیایی از خودباوری و عزت نفس با خود داشتیم.

به یک کودک شیرخوار دقت کنید. او زمانی که احساس می کند بایستی حرکت کند، سعی می کند در ابتدا، خود را روی زمین بکشد. او سینه خیر حرکت می کند. بعد کم کم بصورت چهار دست و پا می رود و کم کم می ایستد.

.

.

چرا این تغییرات روی داد؟ چون ذاتاً این خودباوری در ما وجود داشت که می توانیم حرکت کنیم و پیشرفت داشته باشیم، می توانیم جلو برویم و یاد بگیریم.

حتماً کودکی را در حال تلاش برای سرِ پا ایستادن دیده اید. او سعی می کند بایستد و بارها و بارها زمین می خورد، اما ناامید نمی شود و ادامه می دهد. آنچه که در درون حس می کند اینست که می تواند و کافیست دوباره و دوباره تلاش کند، بایستی دوباره حرکت کند.

امکان ندارد که یک کودک چند بار یک حرکت را انجام دهد و مثلاً سعی کند بایستد، اما بیافتد و بعد از زمین خوردن، ناامید شود، بنشیند و دیگر حرکت نکند. چنین چیزی امکان ندارد و ما هیچ نوزادی رو اینگونه نخواهیم دید.

این نشان می دهد که این خودباوری و عزت نفس از ابتدا در وجود ما بوده، اما کم کم و تحت تأثیر محیط از دست ما رفته است. (مبحث بزرگی که در دوره ی معماری عزت نفس توضیح داده ایم). این خودباوری باید به سمت ما برگردد، باید عزت نفسی که متعلق به خودمان بوده و در ما وجود داشته را دوباره بدست آوریم.

.

.

در قدم اول بایستی باور کنی که وجود ارزشمند و توانمندی هستی که قبلاً کارهای بزرگی را انجام داده ای.

در اکثر اوقات، ما نسبت به خودمان کم لطف و بی انصافیم. کارهایی که در گذشته انجام داده ایم، یادمان می رود. کارهای بزرگی که زمانی فکر نمی کردیم بتوانیم انجامشان دهیم، الان به راحتی انجام می دهیم و این را فراموش کرده ایم. این یعنی داشتن خودباوری و اعتماد به نفس.

یکی از تمرینات مهمی که در ابتدای دوره ی اعتماد به نفس به دوستان داده ایم اینست که: به گذشته ی خود رجوع کنید و ببینید چه کارهایی را تا بحال انجام داده اید که با اعتماد به نفس همراه بوده است.

.

.

به احتمال زیاد، قبل از انجام آن کار، فکر نمی کردید بتوانید انجامش دهید، اما توانسته اید و از پسش برآمده اید. همین که حس می کردید می توانید انجامش دهید، یعنی خودباوری داشته اید، صرفنظر از به نتیجه رسیدن یا نرسیدن آن.

.

ویدئوی زیر را ملاحظه فرمایید:

 .

.

از شما دوست خوبم می خواهم که در قسمت نظرات همین مقاله، یکی از کارهایی که در زندگی انجام داده اید و قبل از انجام آن، فکر نمی کردید که بتوانید از عهده ی آن برآیید را کامنت کنید. این، برای خودتان نیز یک یادآوری ست. مطمئنم موارد زیادی پیدا خواهید کرد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *