قدم هفتم چالش ده روزه “اعتماد به نفس”

به قدم هفتم چالش “اعتماد به نفس” خوش آمدید

 

در این جلسه قصد داریم در مورد پاسخ های آماده صحبت کنیم. پاسخ هایی که در چالش های تکراری زندگی شما در ارتباط با دیگران، می تواند به راحتی و به سرعت، موضوع را حل و فصل کند.

.

برای دسترسی به سایر درس ها، از >> اینجا ثبت نام کنید

.

.
نیاز به عکس العمل مناسب

موقعیت های مختلفی در زندگی ما بوجود می آید که در آن، بایستی عکس العمل مناسبی داشته باشیم. این عکس العمل می تواند پاسخ مناسب به فرد دیگر باشد.

مسئله اینجاست که خیلی از افراد، بخاطر ضعف در اعتماد به نفس، بلد نیستند پاسخ مناسب را در زمان لازم آن بدهند و یه همین خاطر، مجبور به پذیرش شرایط می شوند. جالب اینجاست که این موقعیت ها در زندگی ما تکرار می شوند و هر بار هم با همان ابهام و سکوت و تن دادن به موضوع، سپری می شود. 

.
موقعیت تکراری چیه؟ 

منظور از موقعیت تکراری، یک حرف تکراری و یا یک موضوع و رفتار تکراری است که مدام باعث آزار فرد می شود و هر بار هم بدون واکنش مناسب او سپری می گردد. به طوری که خود را سرزنش می کند که “چرا پاسخ یا رفتار درخوری نشان ندادم”.

.

.

.
مثال از موقعیت های تکراری

یه عنوان مثال:

  • مدام افراد متکدی به شکل های مختلف در خیابان یا پشت چراغ قرمز، سراغش می آیند و به بهانه ای از او پول می گیرند و او هم چون پاسخ مناسبی بلد نیست، اعتماد به نفس لازم برای رد کردن آنها را ندارد.
  • یکی از همکاران او در اداره، مدام طعنه می زند و متلکت می گوید و به او آزار کلامی می رساند و او بلد نیست چطور پاسخ دهد.
  • هر چند وقت یکبار، کسی از اطرافیان سراغش می رود و از او پول قرض می خواهد. او که نمی داند چه بگوید، مجبور به قرض دادن می شود و بعد هم به سختی آن را پس می گیرد.

.

برای کار کردن روی عزت نفس خود، از اینجا وارد آموزش نیمه رایگان “عزت نفس” شوید و لذت ببرید.

.

.
چطور پاسخ آماده بسازم؟

اگر افراد در خیابان، جلوی شما را می گیرند و به شکلهای مختلف از شما درخواست پول می کنند و شما می دانید که واقعیت را نمی گویند، یا به هر دلیل دوست ندارید به آنها پول بدهید، اما ناچاراً مجبور به پرداخت پول هستید، از شما می خواهم که بنشیند و چند دقیقه فکر کنید و یک جواب ثابت برای آنها پیدا کنید. پاسخی که آنها را رد می کند.

شاید این جواب می تواند یک “عذر می خوام” ساده باشد. شاید فقط بالا آوردن دست باشد، به علامت اینکه “ممنون از توجه شما به من، ولی از من کاری بر نمیاد و باید سراغ دیگری برید”.

اگر افراد مختلفی از شما پول قرض می گیرند و شما تمایل به این کار ندارید، اما بخاطر رودربایستی مجبور به انجام این کار می شوید، از شما می خواهم کمی تمرکز کنید و یک جمله برای پاسخ منفی خود آماده کنید.

شاید این پاسخ می تواند این باشد که “الان به پولم احتیاج دارم” (دروغ نگفته اید، برای هزینه های زندگی نیاز دارید) یا “قولش رو به کس دیگه ای داده ام” (منظور، خانواده تان است) و یا هر جمله ی درستی که به معنی پاسخ منفی به آن فرد است.

.

.
راه حل مشکلات تکراری

شاید تمرین کردن همین پاسخ های آماده، بتواند راه حل خیلی از مسائل زندگیتان باشد که مدام برای شما در حال تکرار است.

پاسخ های آماده، یکی از روشهایی ست که می تواند به شما کمک کند تا اعتماد به نفستان را نشان دهید.

در شرایط مختلف که در فشار روانی قرار می گیرید و مجبور هستید رفتار یا کاری را که دوست ندارید، از روی ناچار انجام دهید، پاسخ آماده می تواند راه فرار شما باشد و کمک کند تا از آن شرایط نجات پیدا کنید.

.

پادکست زیر را بشنوید:

.

.
نیاز به تمرکز داری

یکبار برای همیشه، پاسخ های آماده را برای خودت بساز! فکر کن! باید آنها را طراحی کنی، قرار هست بهترین و محترمانه ترین و قاطع ترین پاسخ یا رفتار را در ذهنت بسازی. وقتی آن را ساختی، برای همیشه آن مسئله برای شما حل شده است.

هر بار که برایت تکرار شد، پاسخ آماده ات را بگو یا رفتار مناسبی که در ذهنت ساخته ای نشان بده و آن موضوع را حل و فصل کن!

 

.

لطفاً وارد عمل شو
  • بنشین و فکر کن که چه اتفاقاتی در ارتباط با دیگران برایت تکرار می شود که خوشایند تو نیست. شرایطی که تو را اذیت میکند و دوست داری رفتار مناسب تری داشته باشی، آنوقت یک رفتار مناسب یا پاسخ مناسب برایش پیدا کن!
  • یکی از پاسخ های آماده ات را برای من زیر همین مقاله کامنت کن!

.

یکی از جملات آماده تان را بنویسید و برای ورود به درس هشتم، آماده شوید.

.

برای دسترسی به سایر درس ها، از >> اینجا ثبت نام کنید

.

 

یک ورژن جدید از خود بسازید با:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *