درس سوم دوره رایگان عزت نفس

نشانه های عزت نفس

به درس سوم “دوره رایگان عزت نفس” خوش آمدید!

 

اگر درس دوم را ندیده اید، از اینجا وارد شوید.

.

امروز می خواهیم نشانه های عزت نفس را در خود، بررسی کنیم. این، اولین چالش، در مسیرِ رسیدن به عزت نفس بالاست. قرار است سرسختی را کنار بگذارید و پذیرش تان را بالا ببرید.

قدم اول برای تغییر، خودآگاهی نسبت به رفتارهای خود و پذیرشِ اشتباهات گذشته است. نکته ی مهمی که وجود دارد اینست که عزت نفسِ ما در بخش هایی از رفتار و شخصیت مان، بالاست و در بخش هایی، پایین.

به این معنا که باورهایی در ما وجود دارد که عزت نفس مان را برای یک رفتارِ خاص، پایین می آورد و در مقابل، باورهای خوبی داریم که عزت نفس ما را در بخش دیگری از رفتارهایمان، بالا برده است.

 

 

مثلاً شاید این باور را داشته باشید که بایستی به غریبه ها احترام گذاشت. این باور، منجر به رفتار احترام آمیز نسبت به دیگران می شود و نشانه ی عزت نفسِ بالا در این زمینه است.

اما در کنار این باور، شاید معتقد به این باشید که برای سر و سامان گرفتن، پدر یا همسر یا رئیس تان، بایستی کاری برای شما انجام دهد. رفتاری که این باور در شما ایجاد می کند، از عزت نفس پایین می آید.

هیچ انسانِ ایده آلی وجود ندارد. هیچکس صفر و یک (به قولی سیاه و سفید) نیست. انسانها، خاکستری هستند، یعنی در نوسانی از عزت نفس پایین و بالا (بسته به شرایط بیرونی) قرار دارند و ما تصمیم داریم خودمان تعیین کننده ی آن باشیم.

 

.

درس سوم

نشانه های بسیاری در رفتار آدمها وجود دارد که عزت نفس بالا یا پایین آنها را بروز می دهد. دانستن این نشانه ها کمک می کند تا علت بسیاری از رفتارهای ناخودآگاه خود را بدانیم و با پذیرش و اصلاح آنها، قدم بزرگی برای ارتقای عزت نفس مان برداریم.

بخش اول درس سوم را با دقت و تمرکز گوش دهید و یادداشت برداری از نکات را فراموش نکنید:

 

نشانه های عزت نفس (بخش اول)
.
کدامیک از مواردی که اشاره شد، در رفتار شما وجود دارد؟ کدام نشانه در شما هست و کدام نشانه، ضعیف دیده می شود؟
پیشنهاد می کنم عجله نکنید. موارد را در دفتر خود، یادداشت نمایید و تا جایی که دوست دارید، توضیح دهید.
.
.
.
نشانه های عزت نفس (بخش دوم)

.

بسیار مهم است که هر کدام از نشانه ها را بدون تعصب نسبت به خود، در رفتارهایتان تحلیل و بررسی کنید. این کار، جان تازه ای به عزت نفس شما می بخشد و نگاه تان را وسیع تر می سازد.

لطفاً یادداشت هایتان را تکمیل نمایید و سپس، بخش سوم را ملاحظه کنید.

.

.

نشانه های عزت نفس (بخش سوم)
.
اگر دقت کرده باشید، در این بخش، به چند نکته ی ریز اشاره کردم که مرز بین عزت نفس بالا و پایین را نشان می داد. مثل موضوع “تعریف شنیدن از دیگران” یا “ایراد گرفتن از کار” .
خیلی اوقات، بخاطر عدم آگاهی، این مرزها درک نمی شود و به عزت نفس، آسیب می رساند. چون افراد، دچار افراط یا تفریط می گردند.
.
.

.

نشانه های عزت نفس (بخش چهارم)
.
در بخش چهارم، نشانه های عمیق تری را بررسی کردیم. بایستی رد پای آنها را در رفتارها و ذهنیت خود پیدا کنید.
امکان ندارد نشانه ای را گفته باشم که شما تجربه نکرده باشید (مگر برای افراد کم سن و سال). پس به دنبال مصادیق آن بگردید تا به خودآگاهی مناسبی برسید. ما به این خودآگاهی، برای قدم های بعد، نیاز داریم.
.
.

ثبت دیدگاه

با توجه به نشانه های بیان شده، حتماً در قسمت دیدگاه (در پایین همین صفحه) بنویسید که در کدامیک از رفتارهای خود، عزت نفس بالایی دارید؟ وقتی این موارد را یادداشت می کنید، به خود ببالید و تصمیم بگیرید که سایر موارد را هم بهتر کنید.

(یادتون نره، کد امنیتی رو هم در قسمت مربوطه وارد کنید و بعد، دکمه ی “فرستادن دیدگاه” رو بزنید)

.

بعد از ثبت رفتارهای مثبت خود، وارد درس چهارم شوید.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *