قدم اول چالش ده روزه “اعتماد به نفس”

به چالش ده روزه ی “اعتماد به نفس” خودش آمدید

در این ده جلسه، قصد داریم کمی روی باورها و مهارت های مربوط به اعتماد به نفس مان کار کنیم. با این آموزش ها، حداقل یک پله بالاتر خواهیم رفت و همین یک پله، تاثیرات قابل توجهی روی زندگی ما خواهد گذاشت.

.

 

 

شما قدرتمندی!

همه ی ما، بالقوه انسانهای قدرتمندی هستیم. به این معنی که قادریم توانمندی های زیادی بدست آوریم و اگر در حال حاضر احساس ضعیف بودن می کنیم، بخاطر اینست که روی اعتماد به نفس خود کار نکرده ایم.

مرحله ی اول کار، اینست که باور کنیم می توانیم خود را تغییر دهیم. اگر فکر کنی که همین شکل هستی و جور دیگری نمی توانی باشی، مانع و سد بزرگی در برابر خود ساخته ای که تو را از تمرین و تلاش، دور می کند.

.

بستگی به طرز فکر شما داره

این موضوع، مربوط به طرز فکر یا مایندست (Mindset) آدمهاست که به گفته ی خانم کارول دِوِک، در دو دسته ی ثابت و پویا وجود دارند.

خیلی از آدمها، طرز فکر ثابت دارند. یعنی تصور می کنند همین هستند که هستند و جور دیگری نمی توانند رفتار و زندگی کنند. آنها از تغییر کردن وحشت دارند و قادر نیستند خود را در قالب و شخصیت دیگری تصور کنند.

باور فردی که طرز فکر پویا دارد اینست که در هر شرایطی که باشم، می توانم رشد کنم و خود را ارتقا دهم. شاید در حال حاضر نتوانم، ولی با یادگیری و تمرین، انجامش می دهم و این همان معنای داشتن اعتماد به نفس است.

.

.

فرق اعتماد به نفس و “عزت نفس”

در واقع عزت نفس، مجموعه باورهایی هست که من نسبت به خود دارم. باور به ارزشمندی خود، باور به توانمندی خود، باور به مسئولیت داشتن خود در زندگی و سایر مواردی که به درون من برمیگردد و مربوط به ضمیر ناخودآگاه من است.

اما اعتماد به نفس، نمود بیرونی و اظهار توانمندی ماست که در دنیای بیرونی بروز و جلوه می کند. اینکه بتوانم به خوبی ارتباط برقرار کنم، با احترام و نیکو درخواست کنم، در جای لازم، به راحتی “نه” بگویم، قدرت “نه” شنیدن داشته باشم، به خوبی جلوی دیگران صحبت کنم و سایر مواردی که توانایی های من را نشان می دهد و برای زندگی اجتماعی لازمست.

در واقع در یک دسته بندی جامع تر، اعتماد به نفس تشکیل شده است از دو باور مربوط به عزت نفس و مجموعه ای از توانمندی هایی که دارم. آن دو باور عبارت است از:

۱- باور به اینکه کاری که بلدم و یاد گرفته ام را می توانم به خوبی انجام دهم و

۲- کاری که بلد نیستم و دوست دارم یاد بگیرم را می توانم به خوبی فرا بگیرم.

با این دو باور درونی و مجموعه ای از توانمندی ها، دیگر کاری نیست که از عهده ی آن بر نیایم.

در واقع، نبود اعتماد به نفس کافی باعث می شود که فرد، حتی قادر نباشد کاری که در آن توانمندی دارد نیز به انجام برساند، مثل رانندگی کردن اکثر خانم ها، یا صحبت کردن جلوی اقوام برای یک فرد خجالتی.

وقتی باور درونی فرد در مورد خود، یک باور تضعیف کننده است، جرأت اقدام و انجام کاری که در آن تبحر دارد نیز نخواهد داشت.

با داشتن این دو باور مهم (که از عزت نفس حاصل می شود) فقط کافیست که فرد، عملگرا باشد. در این صورت، اعتماد به نفس بالایی در آن زمینه خواهد داشت.

.

 

عملگرا شدن مهمه

در تقویت اعتماد به نفس، قصد داریم مهارت خود را در زمینه ی عملگرا شدن بالا ببریم. لازمه ی این امر، همانطور که اشاره شد، داشتن دو باور مهم درونی در رابطه با اعتماد به نفس است و همچنین یادگیری مهارت های رفتاری مثل درخواست کردن و “نه” گفتن.

در چالش ده روزه ی “اعتماد به نفس” روی برخی از این مهارتها کار می کنیم و شیوه و تکنیک های آنرا ارائه می نماییم.

مهمترین عامل برای بالا رفتن اعتماد به نفس، انجام دادن است. انجام دادن، همراه با خطاهای احتمالی و بدست آوردن تجربه. این روند نبایستی متوقف شود، همانطور که جلو می روید، با مسائل تازه تر روبرو می شوید و هر بار، توانمندی خود را ابراز می کنید و به تجربه ی بالاتر می رسید.

دو باور اساسی که در بالا ذکر شد، نقش بسیار مهمی در ادامه یافتن این روند رشد دارد و از آنجایی که جزء باورهای درونی ماست، همیشه و در هر حال بایستی روی عزت نفس خود کار کنیم.

برای کار کردن روی عزت نفس خود، از اینجا وارد آموزش رایگان “عزت نفس” شوید و لذت ببرید.

 

لطفاً وارد عمل شو

از شما می خواهم این تمرینات نسبتاً ساده را انجام دهید و مطمئن باشید که از پس آن به خوبی بر می آیید.

وقتی کارهای جدید انجام می دهید، وارد دنیای جدیدی می شوید که به شما احساس متفاوت می دهد. این احساس که می توانید به شکل دیگری نیز زندگی کنید و مطمئناً لایقش هستید.

در دنیای جدید، می بینید که می توانید کارهایی را که قبلاً جزء محالات زندگی تان بود، به خوبی انجام دهید و جالب اینست که آن زمان، فکر می کردید هیچوقت قادر به انجامش نخواهید بود. شما قدرتمندتر از این هستید.

.

ویدئوی زیر را ببینید:

 

.

لطفاً با نوشتن پاسخ دو سوال مهم در زیر همین مقاله، به خودتان کمک کنید تا در اولین گام، به خودآگاهی برسید. این دو سوال اینست:

۱- چه کارهایی را بلد هستی و دوست داری انجام دهی، اما هنوز به مرحله ی انجام نرسانده ای؟

۲- چه کارهایی را دوست داشتی یاد بگیری و انجام دهی، اما سراغ یاد گرفتنش نرفتی؟

با پاسخ دادن به این دو سوال، می خواهیم نسبت به رفتار گذشته ی خود، آگاه تر شویم و  سپس در ادامه ی این چالش، تصمیم بگیریم که با یادگیری مهارت های اعتماد به نفس، آنها را عملی نماییم.

منتظر پاسخ های شما هستم.

.

.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code