خطاهای تکراری فرزند

خطاهای کوچک و بنظر بی اهمیت فرزند، وقتی تکرار بشه، باعث شکل گیری عادت‌های بزرگ و مخرب میشه. قبل از اینکه دیر بشه، واکنش مناسب نشون بده! این واکنش، لزوماً به معنای برخوردِ شدید نیست و بسته به موقعیت و موضوع، می‌تونه کاملاً متفاوت باشه. شما زمانی واکنش مناسب نشون میدی که عزت نفس خودت، ساخته شده باشه.

.

.

اگه در جشن‎ها و میهمانی‎ها، فرزندت رو آزاد می‎ذاری تا میوه و شیرینی بیشتری بخوره، اگه راحتش میذاری تا غذای بیشتری برداره، اون یاد می‎گیره چیزی رو که بابتش پول نمیده، حیف و میل کنه.

.

.

اگه وقتی چیزی رو در مدرسه یا خیابون پیدا میکنه، برمیداره و ازش استفاده میکنه و شما هیچ واکنشی بهش نشون نمیدی یا گاهی تأییدش هم میکنی، اون یاد می‎گیره که اگه تونست، می‎تونه یواشکی از مالِ دیگران استفاده کنه.

.

.

اگه خونه ی دیگران رو به هم میریزه و ریخت و پاش میکنه، در حالی که توی خونه ی خودتون چنین اجازه ای نداره، اون یاد می‎گیره که اگه به منافع خودش آسیب نمیرسه، می تونه حق دیگران رو پایمال کنه.

.

.

اگه در هتل‎ها و سایر مکان‎های عمومی، از وسایل و امکانات مشترک و در دسترس، بیش از حالت عادی استفاده می‎کنه و شما بهش تذکر نمی‎دید، اون فکر میکنه اینها زرنگیه و یاد می‎گیره که تا جای ممکن از منافع و حقوق دیگران بهره ببره.

.

.

اگه بهش یاد ندادید صف رو رعایت کنه و همیشه سعی می‎کنه زودتر از بقیه به کارش برسه و حق اونها رو رعایت نکنه، اون عادت میکنه که برای رسیدن به منافعش، دیگران رو فدا کنه.

.

.

خوبه بدونید تمام کسانی که دزدی و اختلاس و ظلم می کنند، به همین شیوه بزرگ شده اند و نکته اینجاست که تمام این اعمال رو در ذهن خودشون، موجه و بدون ایراد می‎دونن. چون سالهای قبل، به شیوه های دیگه، اونرو انجام داده اند و براشون کاملاً عادیه. ربطی به دینِ ظاهری شون هم نداره.

.

.

اگه می‎‎خوای فرزند سالم و صالحی داشته باشی، به خطاهای تکراری و کوچک فرزندت که همین الان داره انجام میده، دقت کن و سعی کن بهش واکنش مناسب نشون بدی. البته قبل از فرزندت، اول باید ذهنیت خودت رو بسازی تا واکنش هات سنجیده باشه.

.

.

همه ی اینها مربوط به عزت نفس میشه. باورهایی که نسبت به خود و رفتارهای خودمون داریم و شخصیت ما رو می سازه. متأسفانه عزت نفس رو در مدرسه و خانواده یاد نمیدن. ما بایستی در این زمینه، آموزش ببینیم تا یاد بگیریم و روی اطرافیانمون هم تأثیر مثبت بذاریم.

.

توضیحات صوتی من رو بشنوید:

.

یک خبر خوب

دوره ی جامع “تربیت هوشمندانه فرزند”، آگاهی ها و تکنیک هایی که بایستی بعنوان اولیا بدانید و به کار ببرید را آموزش می دهد. برای مطالعه ی ویژگی های این دوره، روی کلید زیر بزنید:

.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *