موانع نه گفتن

دلیل اینکه نمی توانید جواب رد بدهید، ۳ باور غلط است که در ضمیر ناخودآگاه شما جای گرفته است. اول بایستی این سه باور را حل و فصل نمایید تا بعد بتوانید از تکنیک “نه گفتن” استفاده کنید. این ۳ باور عبارتند از:

.

باور اول: من نیاز به تأیید دیگران دارم

این باور باعث می شود احساس کنید، فقط زمانی که دیگران شما را تأیید کنند، موجه هستید. شما نیاز به تأیید و جلب نظر دیگران دارید تا به احساس ارزشمندی برسید.

تصور شما اینست که اگر جواب رد بدهید، دیگر مورد توجه آنها نیستید، شما را مورد پذیرش قرار نمی دهند و احتمالاً از چشم آنها می افتید. این باعث می شود نتوانید جواب “نه” بدهید.

.

باور دوم: احساس گناه می کنم

فکر می کنید وظیفه ی اخلاقی و انسانی شماست که به دیگران پاسخ مثبت دهید. اگر به یکی از نزدیکان کمک نکنید، کوتاهی کرده و از وظیفه ی خود عدول کرده اید.

احساس گناه یعنی اینکه فکر می کنید اگر جواب رد بدهید، اگر به او کمک نکنید و مشکل او را حل ننمایید، از خدا هم دور شده اید.

تصور می کنید خدا هم در زمانی دیگر، شما را دچار مشکل می کند، جایی به دردسری می افتید که کسی به دادتان نخواهد رسید و این بازگشت بی توجهی خودتان است. این باورها، مانع “نه گفتن” می شود.

.

باور سوم: طرف مقابل از من محترم تره

تصور می کنید که او از شما مهمتر و محترم تر است. نیاز او ارجح بوده و ابتدا بایستی به نیاز او برسید. ممکن است در حال حاضر کاری داشته باشید، اما کارِ او مهمتر است و بایستی به کارِ او برسید.

این باور که “به مشکل مردم برسم، مهمتر و بهتر از کارِ خودم است” باعث می شود نتوانید جواب رد بدهید.

اگر این سه باور را حل نکنید، نمی توانید جواب “نه” بدهید و خیلی از مواقع که بایستی پاسخ شما منفی باشد، این سه باور، مانع از “نه گفتن” شما می شود.

بایستی از سد این سه باور عبور کنید تا بتوانید از تکنیک “نه گفتن” استفاده نمایید. اما ریشه ی این سه باور به چه برمی گردد؟

.

.

بررسی ریشه ها

هر سه باور، مربوط به عزت نفس می شود و هر قدر روی عزت نفس مان کار کنیم، این باورها، در ما کمرنگ تر می شود (در دوره “معماری عزت نفس” مفصل بررسی کرده ایم).

.

.

باور سوم که یکی از ریشه های اصلی کمرویی ست در دوره ی “تقویت اعتماد به نفس” بصورت تخصصی مورد بررسی قرار گرفته و حل شده است و پس از آن، به آموزش مراحل تکنیک “نه گفتن” پرداخته ایم (در این آموزشِ ۸ ساعته، حدود ۶۵ دقیقه به موضوعِ باورها و تکنیک های “نه گفتن” پرداخته شده است).

با تقویت اعتماد به نفس، وارد یک شخصیت جدید و ورژن تازه ای از خود می شوید، بطوری که اقدامات گذشته که زمانی برایتان سخت و ناممکن بود، قابل انجام و بدیهی می شود.

در آن هنگام خواهید فهمید که چقدر بهتر و قدرتمندتر می توانستید زندگی کنید و البته از این به بعد، آن را تجربه خواهید کرد. 

.

ویدئوی این آموزش را مشاهده نمایید:

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *