تخمینِ انجام کارها

ما در طی روز همواره در حال تخمین زدن هستیم. تخمین زمان رسیدن به سر کار، تخمین توان احتمالی انجام یک کار. تخمین مدت زمان لازم برای پخت غذا، تخمین زمان موفقیت در یک کار. تخمین مدت زمان مکالمه با یک دوست، تخمین زمان مورد نیاز برای گرم شدن غذا در مایکروفر و ده ها تخمین دیگر که همواره ناچاریم برای برنامه ریزی کارهایمان، با آن سروکار داشته باشیم.

.

توانایی خود

از توانایی خود چقدر باخبرید؟ منظورم اعتماد به نفس نیست. بلکه اینست که چقدر از مهارتهای حال حاضر خود مطلعید و روی چه میزان مهارت خود حساب باز کرده اید؟

اگر مهارت خود را بیش از مقداری درنظر بگیرید که واقعا وجود دارد، شما در تخمین زدن انجام کارهای خود دچار خطا خواهید شد.

چرا که فکر می کنید به راحتی می توانید کاری را انجام دهید، حال آنکه به دلیل داشتن مهارت کم، زمان بیشتری باید بگذارید تا اقدام مورد نظرتان را انجام دهید.

اگر می دانید که مهارت شما کم است، به این معنی نیست که شما اعتماد به نفس ندارید، بلکه به این معناست که نسبت به توانایی الان خود درک درستی دارید.

ناآگاهی نسبت به میزان توانایی، باعث برآورد غلطی از نحوه ی انجام کار خواهد شد. ما معمولاً تصور درستی از میزان مهارت خود درباره ی موضوع مورد نظر نداریم. از این رو اغلب اوقات، زمان بیشتری صرف به انجام رساندن هر کاری می کنیم.

.

قول و قرار

شاید بارها از این جمله استفاده کرده باشید که “صبر کن ۲ دقیقه دیگه می رسم” در حالیکه شما ۱۰ دقیقه بعد رسیده اید! یا احتمالا بارها آنرا از دیگران شنیده و به بدقولی تعبیر نموده اید. واقعا چه اتفاقی می افتند؟

ما چیزی را که به ذهنمان می رسد در نظر می گیریم اما در عمل اتفاقات دیگری را شاهد هستیم، برنامه از آن چیزی که طرح ریزی شده بود، متفاوت تر اجرا می شود و اتفاقات دیگری روی می دهد که دلخواه ما نیست.

.

آزمایش کردن

یکی از بهترین روشها برای بهبود قدرت تخمین زدن و نزدیک کردن آن به واقعیت، آزمایش روزانه است.

هر زمان که تصمیم گرفتید از نقطه ای به نقطه ی دیگر بروید، ابتدا یک تخمین ذهنی داشته باشید. مثلاً بگویید من فکر می کنم ظرف …. دقیقه به آن نقطه خواهم رسید. پس از انجام آن، میزان خطای خود را ببینید و نسبت به قدرت تخمین خود، آگاهی بدست آورید.

یا در نظر داشته باشید که هر زمان که قصد دارید کاری را انجام دهید، تخمین بزنید که چقدر زمان خواهد برد. پس از انجام کار، مدت زمان آنرا محاسبه کنید و به خودآگاهی برسید.

.

.

قدرت تخمین

واقعیت اینست که ما هنگام تخمین زدن، شرایط را ایده ال در نظر می گیریم و به عوامل جانبی توجه نمی کنیم. بسیاری از مشغولیات ما، صرف درگیری با عوامل جانبی مثل برخورد با یک فرد، دیدن مانع سر راه، خرابی، آماده نبودن وسایل و … می شود.

ما معمولاً دوست داریم کار را در کمترین زمان به انجام برسانیم و به همین خاطر، در تخمین های خود نیز جانب حداقلی را در نظر می گیریم. اما در واقعیت اینطور نخواهد شد.

.

برنامه ریزی کارها

یکی از مهمترین دلایل شکست افراد در اجرای برنامه ریزی های خود، تخمین غلط آنهاست. هنگامی که کارهایی را برای روز بعد تعیین می کنیم، چیزی که در پشت پرده ی این برنامه ریزی وجود دارد، تخمین مدت زمان لازم برای انجام هر یک از آنهاست.

اگر درک درستی نسبت به زمان لازم و میزان مهارت و توانایی مان در اجرای آنها نداشته باشیم، ما با یک برنامه ریزی غیر واقعی روبرو هستیم.

تنها در صورتی می توانیم یک برنامه ریزی را درست و اجرایی بدانیم که علاوه بر در نظر گرفتن بضاعت و توانایی خود، تا حد زیادی توانسته باشیم عوامل محیطی و جانبی را نیز در نظر بگیریم.

.

.

موفقیت

واژه ی موفقیت، یک واژه ی انتزاعی ست که هر کس بنا به ادراک خود، تعریف خاصی از آن دارد. اما چیزی که در همه ی این تعریفها مشترک است، اینست که موفقیت عبارت است از رسیدن به هدف مورد نظر.

بدیهی ست که برای طی کردن یک مسیر، بایستی دارای برنامه ریزی بود و هر نقطه و موقعیت را در مسیر، در نظر گرفت. اگر بخواهیم به هر مرحله از این مسیر برسیم، به ناچار بایستی تخمین بزنیم.

برای دستیابی به میزان درآمد، مرتبه و موقعیت، اعتبار و شهرت، به طور ناخودآگاه، تخمین هایی را در نظر می گیریم که دستیابی به هر یک از آنها در زمان مورد انتظار، نیروی محرکه ی ما برای ادامه ی مسیر خواهد شد.

افرادی که تخمین های غلط می زنند، پس از مدت زمانی کوتاه، دچار دلسردی و ناامیدی می شوند و فعالیت خود را رها می کنند. تصور آنها اینست که قابل انجام نیست، زیرا که پیشرفتی حاصل نشده است.

در حالی که مشکل اصلی مربوط به تخمین هایی ست که از قبل زده بودند و نقطه ی مورد انتظار خود را، با توجه به زمان صرف شده، جلوتر می دانستند. این مهمترین دلیل عدم پیشرفت افراد است.

.

توصیه می کنیم نسخه ی صوتی کتاب درخشش با فن بیان را بشنوید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *